handdator

Visa fullständig version : Elproblem Sierra Cosworth -94


Pompe
2004-09-07, 08:54
Hej
Bilen startar inte. Varvräknaren har ett eget liv när man slår på tändningen. Tankgivaren står på 1/4 tank även med nyckel ur. Klickar i några relän när tändningen är påslagen. Ibland låter det som en elmotor får spel ung. vid bromsvätskebehållaren. Stereon dör ibland. Vissa lampor lyser på indikeringspanelen trots fungerande lampor.
Vad kan det vara? Finns det någon box som vid fel kan ge dessa problem, eller är det dags att lägga några timmar för att hitta ett jordfel?

Persson
2004-09-07, 09:04
Låter som något jordfel... Kan bli jätte roligt att hitta det, börja med att putsa upp alla jordpunkter

Andreas K
2004-09-07, 09:44
sierra cosworth -94??? fanns väl bara escort då?, hur som helst så hade jag samma problem på min escort det visade siga vara hela "centralenheten" (den alla säkringar och reläer sitter på) var bara å köpoa ny sen funkade allt fint igen kostade då (några år sedan) runt 2000kr har jag för mig.

Pompe
2004-09-07, 09:49
Ojdå, det är en scorpio cosworth.... :D

Gäller fortfarande tipset?

Pompe
2004-09-07, 09:51
Och iså fall, är det säkringshållaren på vänster sida eller höger?

David
2004-09-07, 16:19
det som låter vid servobehållaren är pumpen till servon och den ska låta när du vrider om nyckeln om trycket är för lågt
Det är inte bara dåligt med ström ibatteriet?? Jag skulle testa att byta batteri först kan bli jävligt konstiga fel då med

Pompe
2004-09-07, 21:12
Tack för svaren :)

Jag tog bort alla reläer och säkringar på högra sidan(huvudström etc.) och blåste ordentligt med tryckluft för att ordentligt torka ut om det var fukt där, och efter det gick den som en klocka igen. :starter: