handdator

Visa fullständig version : 2.9 V6 Extraktor rör


PrimusRex
2003-08-07, 22:19
Hejsan,

Jaha då tappade vi tråden....

vilka var det som skulle ha och vem var det som skulle mäta och återkomma med siffror??

//PrimusRex

fr3drik
2003-08-07, 22:23
Beror på vad det blir för ungefärligt pris!
Det är det som är avgörande för mig... :rolleyes:

Grey
2003-08-07, 22:23
Jag är helt klart intresserad! =)

Fler?

Priset kommer att hamna på runt 1000SEK tror vi!

Speed_freak
2003-08-08, 01:34
jag är intreserad

olabola
2003-08-08, 07:56
Jag är oxå intresserad.
var väl Benny som hade ritningar? Hmm, minns dock ej om det va han användar nämn, nä just ja!
Benan var det ju :)

NeoXr4i
2003-08-08, 08:39
Jag är intresserad....

olabola
2003-08-08, 08:56
Tror eventuellt oxå att bror min va intresserad av extraktor rör..

Papillon
2003-08-08, 12:38
benan e på semester nu så ni får vänta en vecka eller två på honom hehe.

olabola
2003-08-08, 13:34
Originally posted by Papillon
benan e på semester nu så ni får vänta en vecka eller två på honom hehe.

hehe, drar ute lite på tiden, men om man inte sticker och bummar i fjällen så får det bli ett vinter projekt med extraktor verkar det som..

PrimusRex
2003-08-08, 14:38
Ja vi får se när uppgifterna kommer men extraktor rör lkan man ju byta när som helst... hehhehe...

olabola
2003-08-08, 15:18
jovisst kan man byta närsom helst. men det är ju ändå lite krångel jobb för att göra det. och stå ute i 5 gradig värme(kyla) är ju ingen riktig favorit.. bäst med varmgarage då.

Vet du lite angående hur dom komemr se ut? anslutning mot kat? lambda sond gänga.. Fast det kanske sitter längre ned? Dvs, anslutning mellan extraktor och ett till rör innan katten kommer..Minns inte riktigt hur det ser ut.

fr3drik
2003-08-08, 19:32
Låter juh intressant!
Två frågor bara... Gäller det 1000:- för två stycken? Går dom ihop och ner under bilen vid katten? Antar nästan att det inte blir så då det är lite mer avancerat...?

olabola
2003-08-08, 19:52
Originally posted by fr3drik
Låter juh intressant!
Två frågor bara... Gäller det 1000:- för två stycken? Går dom ihop och ner under bilen vid katten? Antar nästan att det inte blir så då det är lite mer avancerat...?

Min gissning är att det är fram till första rörskarven efter motorn. Sitter en bult anordning en bit ner om du tittar, som gör så båda sidornas grenrör går ihop innan katten.

olabola
2003-08-08, 19:55
men "riktiga" extraktor/headers går ju längre än så, dvs fram till katten.. men vi får se, den som väntar på nå gott..

PrimusRex
2003-08-10, 16:35
För att Labdan ska funkar fullt ut, så måste Collectorn sitta ganska tidigt men som sagt måsta vi se hur lång rören måste vara innan vi kan börja, men om allt blir som vi har tänkt så blir det fillt med en sats av två Extraktor rör med fästen för Lamda och rör för annslutning mot Katalysatorn, har även funderat på att göra en för två Racekattar och dubbelt 2" hela vägen, om intresse finns kan det tillverkas till flera. Vi kommer inte att sätta på värme dandage men det är att rekomdera.

Som sagt tidigare så är det ett ca pris på 1000 kr somm det ser ut idag men jag åter kommer så fort vi får en ritning att glutta på.

olabola
2003-08-10, 16:44
Låter bra det.
Bara för att kolla, men vet någon om det är samma extraktor rör, dvs passar både på 12ventilaren som 24 ventilers cosworth motorn?

fr3drik
2003-08-10, 17:27
Tycker det låter bra... mitt främre rör (mellan kat och grenrör) är uppbucklat på ett ställe också... så det är i behov av något nytt och fint tycker jag. :D
Beräknas det bli stor skillnad på vridmoment/toppeffekt?
Vridet är viktigast för min del iaf... :):cool:

Waqqey
2003-08-11, 10:07
Jag är också intresserad!
men beror mycket på vad det slutliga priset hamnar på....

olabola
2003-08-11, 11:31
Originally posted by fr3drik
Tycker det låter bra... mitt främre rör (mellan kat och grenrör) är uppbucklat på ett ställe också... så det är i behov av något nytt och fint tycker jag. :D
Beräknas det bli stor skillnad på vridmoment/toppeffekt?
Vridet är viktigast för min del iaf... :):cool:

jag vet itne, men jag har för mig att jag läst/hört nått om runt 10-20%mer effekt.. dock ej säker. är lite olika, på vissa modeller tex v8 kan det ge väldigt mycket på andra mindre.

Benan
2003-08-16, 20:52
Hellåå!
Nu e jag tebax från Grek-Land! *pust*
Man åker bort en vecka och så hela forumet och fmcs upp-och-ner när man kommer tebax..! :)

Ja, extraktor va det ja.. Jag har konsulterat med min farbror nu det ser tyvärr lite mörkt ut med att idén att rita av skulle funka, av 3 anledningar
1: Anslutning: Essex har inte samma anslutning till avgasportarna som en 2,9:a. Alltså kommer rören inte att sitta på samma avstånd
2: Utryme: Om man använder samma längd och böjar på rören så kommer extraktorn gå in i fjäderbesstaget och komma in i torpedvägen och förmodligen ta emot styrstag m.m.
3: I och med anledning 2 så kommer röre att behövas förlängas och modifieras kraftigt och dom vet vi inte om dom gör nytta. Det kan rent av gör skada..!
Ska man göra extraktorrör så får man helt enkelt ha ett orginlagrenrör och lägga upp brevid ett gäng rörböjar och börja punkta ihop böjarna så att det får plats. Den ända nyttan vi kommer att ha av ritningarna från essexen e hur rören bör gå på ett ungefär för att gör nytta. Men sen om det går e en annan fråga.. Sen har en essex inte samma karaktär som en 2,9:a.. Den e väldigt långslagig. Extraktorn till essexen e därför utformade att ge ännu mer vrid, så har vi den som mall rakt av kommer vi få mer vrid. Men jag ska iafal fixa ritningar imorrn på vallåkra träffen. Men jag ska ta fotografi på dom istället.
Ps: För mer toppeffek ska man ha korta tjocka rör och för vrid, långa och smala rör!

Benan
2003-08-17, 19:02
Nu e bilder tagna på rören, ska bara få foton! Ha tålamod pojkar! ;)

PrimusRex
2003-08-18, 09:32
Tackar,

Jo jag tänkte nästan det så vi ska svetsa det på min motor nät den är urplockad, Det är dock Problemet med Lamda sonden men det ska vi fixa...

Mikael S
2003-08-18, 12:04
såg detta under artiklar

http://snutten.mine.nu/gallery/album133/IM002286

http://snutten.mine.nu/gallery/album133/IM002288

PrimusRex
2003-08-18, 12:49
Nice Nice Super nice.. men vad är det till??

Är det till Essexen eller?? ser inge koppling till lamda sonden!!

Men det är Bra Bilder..

olabola
2003-08-18, 20:14
Får se hur lång tid detta kan ta då? Om det ens blir några eller?
FUnderar annars på att kolla vad burtonpower har att erbjuda..

Grey
2003-08-19, 00:43
Halloj!
Tänkte göra en liten uppdatering...

1.) Effektmessigt så är det fortfarande oklart, men man kan förmodligen säga runt 30hk totalt, för att få en uppfattning ungefär. Vridmomentet kommer att öka ännu mer...

2.) Det är tänkt att det ska finnas 2 versioner, en som passar orginalröret och en som kommer vara för dubbla avgasrör, ska man ha ut mest effekt så satsar man såklart på dubbla rör.

3.) Vi har pratat med en raceguru som vet hur grenröret ska vara, då han själv har byggt sitt eget extraktorgrenrör till V6: or, så det kommer att bli maximal effekt för att vara "hembygge" så att säga.

4.) Det är fortfarande oklart när dom kommer att börja tillverkas, men vi meddelar när vi har satt igång med "produktionen" av dom och väl då så kan folk börja beställa så att säga.


Det var väl allt för denna gången, ställ gärna frågor, så svarar vi så gott vi kan... ;)

Robert D
2003-08-19, 07:50
Tänkte bara informera att jag är intresserad.

/Robert D

olabola
2003-08-19, 08:06
Grey, låter bra det där! :)

Får hoppas att det inte drar ut på tiden allt för mycket.

Mikael S
2003-08-19, 08:14
Ni räknar väl inte med 30hk bara för röret hoppas jag? Förmodligen är siffrorna runt 5hk kanske mer på 2.8 då det är sämre byggt

Mikael S
2003-08-19, 08:15
Originally posted by PrimusRex
Nice Nice Super nice.. men vad är det till??

Är det till Essexen eller?? ser inge koppling till lamda sonden!!

Men det är Bra Bilder..

vet faktisk inte men principen är densamma

Maverick
2003-08-19, 17:40
Originally posted by Lord_Mid
Ni räknar väl inte med 30hk bara för röret hoppas jag? Förmodligen är siffrorna runt 5hk kanske mer på 2.8 då det är sämre byggt

Jag tänkte precis samma sak när jag läste, 30 hk låter ju som väldigt mkt bara för ett extractorrör!

Grey
2003-08-19, 17:49
Enligt han som hade byggt ett själv (han bänkade sina racemaskiner) så gav det ca 30hk och han kan ju sin sak. Vi ska göra ett test, vi ska bänka motorn orginal och med extraktorgrenröret på.
Som sagt, det kanske ger bara 5hk, eller så ger det 30hk, det vet vi ju inte än, men enligt killen så skulle det bli ungefär så mycket.

Det är ju väldigt stor skillnad på vanliga grenrör och extraktor grenrör och med en V6:a så är det ju rätt så mycket avgaser som ska ut, får man att det inte stoppar upp så ger det en hel del effekt...
(skall nämnas att det är 2 rör inte 1...)

RST S1
2003-08-19, 20:39
till rätt pris så köper jag också en sats viserligen får jag sätta dit egna flänsar flänsarna lite själv vill ha det på min 24v

skulle kunna köpa den utan flänsar (billigare????)

ScorpioHenke
2003-08-19, 21:06
Är också intresserad om det blir den prisklassen för komplett till båda sidor

Mikael S
2003-08-20, 21:38
Bör kanske nämnas att 30 hk resulterar i en helt annan bil.


Kompisen hade extraktor på sin 2.8 och den var en märkbar skillnad men inte mer än det.

Men visst har man en duktigt trimmad motor och byter till extraktor från orginal så kan det bli en stor skillnad. Men då handlar det om att det är mycket större flöde i en vässad motor motför orginal.
Och jag är säker att dom flesta här inte har trimmat sina motorer mer än sportfilter och avgas.

olabola
2003-09-02, 11:16
tar upp tråden och undrar hur det går med rören??

Nått nytt?

Benan
2003-09-02, 17:54
Ja hur går det?? Va bilderna till nån hjälp?

Waqqey
2003-09-28, 18:24
Tar o puttar upp tråden lite! :D

jojojo
2004-01-10, 10:45
jag är oxå väldigt intreserad!/jocke

Tarasus
2004-01-13, 15:59
ska putta lite jag också!!

capri
2004-02-07, 08:39
Jag har haft en 2,8 XR4i med annan kam,extractor och 2,5" system.
Skillnaden man märkte med eller utan rören var att den känns NÅGOT piggare och drog lite mindre bensin.

På 2,9an borde det märkas mindre eftersom denna motor har bättre flöde i grenrören än vad 2,8an har(3 portar mot 2).

Absolut inga 30Hk på en originalmotor,men kanske åt det hållet på en racetrimmad maskin.

rejvscorpio
2004-03-20, 19:50
död tråd eller? jaha..får väl svetsa egna e-grenrör då..... =(

PrimusRex
2004-03-23, 07:32
Nja lite då.. nu ska jag vara hemma och vara papap ledig så då ska det börja hända saker så håll ut ...

jojojo
2004-04-27, 12:49
händer det ngt elr är det stendött :-D hehe...väldigt intresserad!

rejvscorpio
2004-05-08, 18:02
Vill verkligen HA! Är det ingen som har ritningar då? kanske man kan köpa rör o göra själv...passa på o sätta dit turbo också...

Det finns ju pengar att tjäna, det flesta här LÄR köpa det ifall det finns till 2.9...

Speed_freak
2004-06-07, 23:46
är den här idén helt död eller? :confused:

rejvscorpio
2004-06-08, 00:22
är den här idén helt död eller? :confused:


Det verkar så..=(

Funderar på att svetsa ett par som jag kan använda först till turbo eller utan turbo fast fortfarande extraktor.....


Försöker lösa på nått sätt.....

Speed_freak
2004-06-08, 23:31
Det verkar så..=(

Funderar på att svetsa ett par som jag kan använda först till turbo eller utan turbo fast fortfarande extraktor.....


Försöker lösa på nått sätt.....

du vill inte göra två? :p

rejvscorpio
2004-06-08, 23:55
du vill inte göra två? :p

Ska fixa ett par först, och se hur jobbigt det var..=)

Sen får vi se..=)

Nån som har tips på billiga rör nånstans?

rejvscorpio
2004-08-05, 00:43
LYFTER..kom igen..finns många intresserade....

eller åtminstone ifall nån kan fixa en ungefärlig mall så svetsar jag egna isf....NÅN?

:D

Mullis
2004-08-15, 22:02
Hur ligger det till med extraktor byggerna i landet?

Mikael S
2004-08-15, 22:04
Tjata ni fortfarande om dom där rören. Mycket arbete för 1-2hästar. Porta upp orginal rören istället :)

Mullis
2004-08-21, 22:10
Tjata ni fortfarande om dom där rören. Mycket arbete för 1-2hästar. Porta upp orginal rören istället :)

Och hur gör man de då? :)
Har ett par extra liggandes som jag kan leka med... :rolleyes:
Eller sitter på en skrotad bil...

Mikael S
2004-08-21, 22:19
Och hur gör man de då? :)
Har ett par extra liggandes som jag kan leka med... :rolleyes:
Eller sitter på en skrotad bil...

Bara ta en nån form av maskin som du kan stoppa i ett slipstift i. Steg två är att stoppa i slipstiftet i maskinen ;) . Sen är det bara att gnida bort knölar och liknande saker samt förstora upp så mycket det går på rätt ställen :jobbar5:

Mullis
2004-08-21, 22:26
Bara ta en nån form av maskin som du kan stoppa i ett slipstift i. Steg två är att stoppa i slipstiftet i maskinen ;) . Sen är det bara att gnida bort knölar och liknande saker samt förstora upp så mycket det går på rätt ställen :jobbar5:

Oki...
Ja, får allt se vad man kan hitta på att göra för något. Kanske göra så att motorn får trycka ur avgaserna i lite större rör... :D

kallur
2005-03-19, 13:03
är det döt med dena ide eller?