handdator

Visa fullständig version : Köpråd taunus


JesperW
2005-07-21, 11:27
Hejsan.
Jag har mer och mer börjat fundera på att skaffa mig en äldre ford. Det som är intressant är escort mk1, taunus eller cortina 2000 GT. Det skulle vara bra om någon vill klargöra karossbetäckningarna som finns för taunusen och cortinan, står en massa 26m, 17m, 15m osv. Vad gäller för vilken årsmodell osv?

Sen vore det bra att veta vad man ska titta på, och leta vad man ska efter för fel på dessa bilarr. Rost lär vara en sak att kolla efter, men har bilen någon särskilt utsatt punkt?

Angående taunus så verkar det som att en kille(medelsåldersman) jag praktiserar med har en mintgrön taunus från -74 ståendes i hans stuga. Tänkte åka och kolla på den någonting i veckan. http://www.blocket.se/view/5468255.htm?caller=jll_s&l=0&c=1&city=0 En sån.

Tacksam för svar.

Mvh Jesper som har lite bråttomt.

Myran
2005-07-21, 12:35
Hej! kan rabla lite om taunus ialf, M-fordarna är väl egentligen ingen taunus, (iaf inte om du frågar M-entusiasterna :-) de modller som fanns var väl annars i stora drag (tar inte med modeller före 1966 nu eller udda special grejer obs, detta är i stora drag) (har inte motor data i huvet men finns väl på nätet säkert)

P5=1964-1967 fanns med 1,5 I4 och 2.0 v6 på 90hk tror ja
P6=1968-1970 1,3 1,5 och 2,0 även där tror ja,
P7=1967-1972 motor från 1,5 till 2,6?
Tc1=1970-1976 (den du ska titta på)
T2=1976-1979
T3=1979-1982

Tc1 är väl den mest populära i swe, och vanligast i 2d sedan och 2d coupe version med 1600 pinto eller 2,6 v6 i olika utrustnings alternativ skulle ja tro.

rost! kolla framskärmarna, speciellt under huven, och sidan (nedanför rutan)
det är utsatta ställen på dessa modeller, annars är det väl inget särskilt att kolla, dom brukar hålla :-) den autolite-förgasare som ofta satt på 1600 är dock ingen höjdare, auto-choken brukar ge sig och de är lite rapliga överlag tycker ja, byte till 2,0 insug med weber brukar va bättre.

hör av dig om du vill veta nåt mer
(smyg-reklam: har en 2d sedan 1973 1600L, orörd med org lack och vinyltak
som väntar på ny huvudbroms-cylinder och lite små fix,kan va till salu ;)

/fredrik

JesperW
2005-07-21, 15:38
Okej. Tack så mycket för det snabba svaret. =) Bilen jag har fått napp på har en 6a i sig redan, vet inte om det är orginal eller bytt.

Hur funkar det med ifall man vill byta till en sexa från t.ex. scorpio då? Vad behöver bytas? Bromsar, fjädrar, osv? Det kanske finns någon hemsida, typ taunusklubben eller något som man kan läsa lite på?

Klart att intresset finns ifall priset är någorlunda rätt. Du har inga bilder på den?

Mvh Jesper

therealpinto
2005-07-21, 20:13
Jag skulle nog i och för sig säga att det är 1600 Pinto eller 2.0 V6 (alt 2.0 Pinto) som är vanligast i Taunus 1971-75 (modellskifte till 1976 års modell).

Sexa från Sierra/Scorpio passar direkt på Taunusens motorfästen om den haft sexa. Ska den reggas med den motorn ärligt, blir det ombyggt fordon och då gäller samma visa som vanligt, byt motor, låda, bakaxel och hela bromssystemet. Vettiga prylar kan vara skivor fram från capri 2.8i (eller modifierade BMW) med Granada 2.8i ok, bakaxel från Taunus HD (nyare kombi eller 2.0) alt Volvo 740 (i så fall med bromsar). Bromsar bak kan man plocka från Sierra (gärna skivor, lite pyssel men det går).

Alla gamla Taunus mår bra av nya dämpare, fjädrar och bussningar - speciellt bussningar.

Rost ska man föstås kolla noga efter, en Taunus kan rosta ungefär överallt men speciellt utsatt är fästena för framskärmarna och den längsgående balk som går under framskärmen, ovanför framhjulet. Golvet, förstås, längs hela trösklarna, skärmkanter bak och bagagerumsgolvet bakom stötfångaren.

Mekaniskt sett är de enkla och rättframma men vinande från bakaxeln är inte ovanligt.

Taunus är trevliga bilar, enormt underskattade och en bra första hobbybil.

/Gustaf

JesperW
2005-07-21, 21:47
Hejsan.

Tack för svaret. :)

Hur funkar det med avgaskrav och effektökning då? Du har väl skrivit något om 20% effektöktning och 15% vrid, men är det samma för en bil av denna ålder?

Hur är effektökningen vid ombyggt fordon då? 10-13 kw / 100 kg? eller något sånt?

Ska se om jag kan få fram några bilder innan nästa vecka så kanske man ser något om skicket osv. Var det ingen som visste någon hemsida man kan läsa lite på?

Mvh Jesper

therealpinto
2005-07-22, 09:18
Så länge årsmodellen är 1975 eller äldre behöver du inte fundera på avgaskrav. Effektkraven är samma oavsett årsmodell, ASB godkänner normalt sett en ökning av effekten med max 20% och vridet med 10% utan andra ändringar - det är för lite för att du ska kunna stoppa i en Sierra/Scorpiosexa så ombyggt fordon - då du får ha 15kW/100kg tjänstevikt - är enda framkomliga vägen.

Det finns ingen bra svensk Taunussida (tycker jag...) men www.taunus.dk var förut hyfsad, tillsammans med www.buysellcortina.co.uk och kanske nån mer.

/Gustaf

JesperW
2005-07-22, 10:23
Hej igen och tack för svaret.

Hur är det att få tag på reservdelar till dessa bilar då? Var ut på skroten och kollade en snabb sväng, är ingen uppsjö av dem direkt. Det kanske går att beställa delar från England, eller något annat land. Jag tänkte då på, som du säger dämpare, fjädrar, småprylar och eventuellt lite trim.

Vad väger en Taunus då på ett ungefär?

edit: Är det lika delar till Cortina och Taunus?

Mvh Jesper

Myran
2005-07-22, 10:44
Hej Jesper, jag har alldrig upplevt att det var särskilt svårt med delar till dessa, jag beställer genom oftast genom bmc-Göran i K-d ,från tyskland, billig och bra, sist fick ja en temp givare och handbromsvajer + hastighetmätarvajer gick väl på 300:- nånting inkl frakt och allt tror ja. finns annars mycket delar till salu privat ochså, så det tycker ja inte är nåt problem. kan ta bilder på bilen ,den vi pratade om,under helgen om du är intresserad?

/fredrik

JesperW
2005-07-22, 11:54
Hejsan Fredrik.

Ja, lite bilder vore trevligt att se. Det är jäkla drygt att bo här i Östersund, finns inga bilar här. Antingen måste man ner igenom halva Sverige eller upp, upp och mer upp för att hitta något bra objekt.

Mvh Jesper

therealpinto
2005-07-22, 15:08
Taunus 1971-82 och Cortina 1971-82 (MkIII-V) är mekaniskt sett samma bilar. Slitdelar är inga problem, bussningar, fjädrar etc. finns till exempel hos Burton om man vill ha vassare prylar - det mesta kan även tas hem av svenska firmor som KG trimning, TG Racing eller motsvarande. Mekonomen kan också ta hem mycket slitdelar.

/Gustaf

old school
2005-07-22, 19:29
Kul att du tänker i dessa banor. Som sagt, en underskattad modell.

Angående reservdelar stämmer det att allt mekaniskt är lika på Cortina och Taunus ("vår" Taunus här heter ju Cortina i England fr.o.m. mk IV) Det som jag haft svårt att få fram till min Cortina är blinkersglas, bakljus, grill m m som är unikt för mkIII:an, denna är annorlunda Taunus från samma år här.

Det finns en del i England men Taunus sålde åtskilligt mer här i Sverige så en Taunus är nog rätt om man inte vill spendera månader att leta prylar.

Kolla gärna mitt banprojekt här

http://www.fmcs.nu/forum/showthread.php?t=19702&highlight=cortina

granadadr
2005-07-22, 19:44
Elwa motor i Stockholm har en del ford grejor

JesperW
2005-07-24, 19:06
Hejsan igen.

Har pratat lite med ägaren av bilen och det sitter en 2.3liters v6a med förgasare från en annan taunus i den. Förra besiktningen gick den tydligen igenom utan problem. Enda som skulle fixas var något jordfel som gjorde att framlysena inte fungerar, men det lär ju vara rätt simpel eldragning på dessa bilar?

Vad är det för motor och är det något speciellt man ska se efter på den?


Mvh Jesper, tacksam för svar!

therealpinto
2005-07-24, 20:50
Elen är inga konstigheter, det är rätt vanligt att ljusreläerna glappar.

Motorn är en 2.3 "Cologne", tyska sexan. Samma familj som 2.8 och 2.9, så en Scorpio 24v passar rätt på motorfästena :-)

Det är egentligen få typfel på den motorn, ventilkåpspackningarna dräller ofta olja men annars är de rätt säkra motorer.

/Gustaf

JesperW
2005-07-24, 21:37
Hejsan.

Okej, ja men det låter som en kul grej. Det står en krockad scorpio cosworth här i stan, 7k tror jag den kostade, så det kan ju vara en rolig donatorbil. =)

Vad kan den kosta då tro, ifall den är i "bruksskicket" som ägaren själv säger? Jag kan ta lite kort när jag är dit så någon mer insatt kan säga ett cirkapris.

Edit: Hur många hk/nm har 2.3liters sexan respektive de andra sexorna då?
Hur är bensinförbrukningen? :banghead:

Mvh Jesper

JesperW
2005-07-28, 10:20
Tråkigt värre, killen som ägde bilen sålde den vidare till någon kusin. Sånt som händer.

forrden68
2009-04-29, 23:16
Hej! kan rabla lite om taunus ialf, M-fordarna är väl egentligen ingen taunus, (iaf inte om du frågar M-entusiasterna :-) de modller som fanns var väl annars i stora drag (tar inte med modeller före 1966 nu eller udda special grejer obs, detta är i stora drag) (har inte motor data i huvet men finns väl på nätet säkert)

P5=1964-1967 fanns med 1,5 I4 och 2.0 v6 på 90hk tror ja
P6=1968-1970 1,3 1,5 och 2,0 även där tror ja,
P7=1967-1972 motor från 1,5 till 2,6?
Tc1=1970-1976 (den du ska titta på)
T2=1976-1979
T3=1979-1982

Tc1 är väl den mest populära i swe, och vanligast i 2d sedan och 2d coupe version med 1600 pinto eller 2,6 v6 i olika utrustnings alternativ skulle ja tro.

rost! kolla framskärmarna, speciellt under huven, och sidan (nedanför rutan)
det är utsatta ställen på dessa modeller, annars är det väl inget särskilt att kolla, dom brukar hålla :-) den autolite-förgasare som ofta satt på 1600 är dock ingen höjdare, auto-choken brukar ge sig och de är lite rapliga överlag tycker ja, byte till 2,0 insug med weber brukar va bättre.

hör av dig om du vill veta nåt mer
(smyg-reklam: har en 2d sedan 1973 1600L, orörd med org lack och vinyltak
som väntar på ny huvudbroms-cylinder och lite små fix,kan va till salu ;)

/fredrik
P5=1964-1967 fanns med 1,5 v4 (ej i sverige) 1,7 v4 och 2.0 v6 på 90hk
P6=1968-1970 1,5 v4 och 1,7 v4 endast
P7=1967-1972 motor från 1,7 v4, 2,0 v6, 2,3 v6 och 2,6 v6
Bara en liten rättelse, kan dessa bilar helt enkelt.
För övrigt heter dessa bilar Taunus till och med -67 därefter endast ford 12,15,17 20 och 26m