handdator

Visa fullständig version : fiesta 1.4i kat -88 bränslepump?


lacrits68
2007-03-26, 11:40
Hej!

Blev ståendes med fiestan idag! tror att det är bränslepumpen efter som man inte hör ljudet av den och bilen vägrar starta!

Testade sök funktionen men hade ingen napp!

Vet någon var pumpen sitter och hur man byter ut den? (inte under huven har jag konstatera, är den i tanken? måste tankem bort isf?

tacksam för lite hjälp!

--J--

lacrits68
2007-03-26, 18:18
Hittade felet själv...."krockbrytaren" hade löst ut! viste inte att den fans, fören jag letade en inspektions lucka under baksätet, i rev hjulsbaljan och titta där ver den! :) (viste inte att sån fans, men nu när jag vet och letade på forumet verkar det vara ett vanligt fel)

men det roliga var det ett VAD som hade löst den! Jo krängnings hämmar fäste (eller vad det nu heter) har LOSSNAT! :( vet inte om den rostat sönder, bultarna släpt eller var det är! ska kolla i morgon med lite tid!

fins dessa delar lösa eller måste man köpa hela hämmar systemet? kikade på mekonomen men var ej listat!

tack för en bra forum!

--J--

Toxic
2009-03-21, 16:39
Sitter denna på samma ställe på en 89a? 1.4 kat?


Mvh T