Visa fullständig version : Sierra -87 fråga
Hur är det med årgången -87 på sierra?
Jag hittar bilder med både äldre font(-86) och även med nyare front(-89) men alla har samma gamla sorts tak.
Är det så att vissa bytt skärm, front och huv? Eller fanns sierran med båda nosarna det året?
Undrar då sierran är ju klart snyggare med blinkers i skärmarna.:cool:
Tidiga -87 har gammla nosen och -87b har nya
Originally posted by Persson
Tidiga -87 har gammla nosen och -87b har nya
Aha
Då fanns det ju en enkel förklaring
Tack för det snabba svaret:cool:
"Gamla taket", vad är det?
Den fronten med blinkers på fanns från 87b - 90a
90b-93 är klar snyggare, den en liten plastgrill istället för den lilla läppen som avslutar huven på de gamla.
Med gamla taket menar du kanske att de inte har en plastlist på var sida, men de kanske även finns på de äldre, jag vet inte.
Nya motorn kom 89b.
Hm... ja kanske "gamla taket" betyder konventionell dropplist istället för svart plåtlist med skjutluckor för takställningsmontering?
3-dörrars och 5-dörrars har alltid vanlig dropplist, medans sedanen har plåtlisten med luckorna, oavsett årsmodell. Kombi minns jag inte... ?
/ Magnus
Originally posted by Perc
Hm... ja kanske "gamla taket" betyder konventionell dropplist istället för svart plåtlist med skjutluckor för takställningsmontering?
Helt rätt och jag borde ha varit tydligare
Det jag menade med gamla taket var jusst tak med konventionell dropplist
vBulletin® v3.8.7, Copyright ©2000-2012, Jelsoft Enterprises Ltd.