Sida 1 av 1

Coil on plug till YB

Postat: fre jul 31, 2015 7:58 am
av mr Costin
De flesta kör ju med VAG spolar, men för att få i dom måste man ju göra hålen större i kamkåpan. Finns det inga spolar som går i utan modifiering av kåpan?

Postat: fre jul 31, 2015 9:27 am
av lingonsaft
mr Costin skrev:De flesta kör ju med VAG spolar, men för att få i dom måste man ju göra hålen större i kamkåpan. Finns det inga spolar som går i utan modifiering av kåpan?
tror inte de finns lösa spolar, de får nog bli med tändkablar i såna fall.. jag köra med vag spolar modell F för dom är längre o passar bättre tycker ja..

Postat: fre jul 31, 2015 2:50 pm
av mr Costin
Har du nåt VAG nr på dom? Vad är skillnaden mot vanliga?

Hörde om nån variant som var lite för kort men passade i hålet, det funkar ju inte heller tyvärr.

Lösa spolar med kablar vill jag inte ha.

Postat: fre jul 31, 2015 11:12 pm
av Cosworth 4x4
Hallå

Maxxtuning
( http://www.maxxtuning.se/produkter/moto ... andspolar/ )
har tre olika längder av "VAG"-spolar , vet dock inte om alla dessa längder finns och sitter som oe. på någon VAG produkt eller om någon av dom bara är framtagen för eftermarknaden.
En av dessa ska dock passa perfekt vad gäller längd till en "YB" om man tar upp hålet lite grand.

// Micke

Postat: lör aug 01, 2015 8:47 am
av mrnenad
Var just det han ville slippa ;)

Postat: lör aug 01, 2015 9:27 am
av MalZon
Sett speciellt bland engelsmännen några riktigt små spolar som jag inte tror man behöver bearbeta kåpan för. Ser jag något så skriker jag till!

Mvh Jonas

Edit-> Här är en bild: http://s112.photobucket.com/user/len-vi ... a.jpg.html

Postat: lör aug 01, 2015 3:11 pm
av Johansson
jag tycker det ser ut som att kåpan är fräst?

Postat: lör aug 01, 2015 11:48 pm
av Cosworth 4x4
Har för ett bra tag sen också hört om någon som körde med VAG spolar där han tog bort tätningen på spolen och bearbetade själva spolen så den gick ner i oe. hålet !
Vet dock inte hur el. hur länge det funkade.

En annan sak att tänka på också är att dom flesta andra mindre spolar ( som dom som sitter på bl.a. Renault ) oftast saknar "drivsteg" och då också kräver en CDi box för att fungera !
Vad jag kan påminna mig så har jag bara sett VAG spolarna och GM´s "LS2" spolar som har inbyggda steg och inte behöver CDi boxen.
Så likt förbaskat tror jag att det är VAG spolarna som är enklast att få dit samt är det som ser bäst ut.

// Micke

Postat: sön aug 02, 2015 4:12 am
av MalZon
Johansson skrev:jag tycker det ser ut som att kåpan är fräst?
Ja, trycte man upp bilden i stort format så ser man ju att den är det, givetvis. Men iaf har sett liknande installation och de tror jag inte är gjorda något.

Mvh Jonas