Ang sopstrejken

En avdelning avsatt till Off Topic diskussioner och vardagliga frågor. Här kan du diskutera "allt mellan himmel & jord". Men var snäll och håll det på en rimlig nivå och inom Ford Club Swedens regler och ramar. PS. Poster i detta forum räknas ej. DS.
SK Racing

.

Inlägg av SK Racing »

.

Tags:

Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3643
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Inlägg av Släggmek »

Någon representant för sopgubbarna hävdade i en intervju att det inte rört sig om oegentliga sjukskrivningar utan att det tvärtom var så att de kämpat på med krämpor men ansåg (iaf i de flesta fall) att nu fick det vara nog och tog tillfället i akt eftersom de hade laga förfall och inte mycket kvar att förlora. Jag betvivlar inte det riktiga i påståendet eftersom det ofta blir så när man stretar på med svaga anställningsförhållanden typ taskigt kontrakt/vikariat/sist in osv, låg sjukkassa etc att man undviker i det längsta att sjukskriva sig (om inte annat för att man har tidsbegränsat kontrakt och det börjar rinna ut, då gäller det ju att hålla farten in i kaklet för ett snyggt avslut och bra vitsord). Inte minst brukar ju det sociala trycket innebära att få väljer att smita undan så att det går ut över kollegerna. Säkert finns en och annan som slirar nån dag som pamparna gormar om men troligen inte fler eller mer än deras eget gäng gör efter kämpiga :rolleyes: konferenser men man kan inte gå sjukledig många dagar utan läkarintyg numera, borde de själva veta som dikterar regelverket. Det finns ju rätt många inofficiella sanningar om arbetsmarknadens svaga punkter och samhällsreglerna som går åt bägge hållen, men det är nog inte för mycket sagt att det är knappast för mycket om en av yrkesgrupperna som ser till att systemet fungerar rent praktiskt inte tar mera skit än de kan bära och inte i säckar då alltså. Vi har sett alldeles för mycket på senaste åren av hur kritiska funktioner i både samhälle och företag nerprioriteras i panik eftersom administratörerna har svårt att tackla utvecklingen med ökad automatisering, globalisering och allt vad det är och kör ett slags strutsmetod för problemlösning, inte minst genom att intala sig att den enda formen av ekonomiskt fiffel som är utbredd skulle vara bidragsfiffel och då inte bland dom. Klart, här i länet så har vi en egen skitstorm pågående i det offentliga som säger motsatsen men jag stoppar här och hänvisar till mediasajterna innan jag blir varnad eftersom det tangerar partipolitik men egentligen handlar om en tjänstemannakultur som blivit unken. Idag mera än någonsin tycks det handla mest om den egna förmågan att sälja in sina argument (och annat), den som har bästa svadan vinner och resten ordnas med att töja på kryphålen i regelverket vilket förstås bara det som jobbar med att hantera det klarar av i någon mer avancerad grad. Gamla moralideal om att göra sin del och inte ta ut mer än man dragit ihop har ju aldrig varit så starka i samhällskontraktet som myten säger men nu verkar det vara ett rejs mot botten.
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Greger
Veteran
Inlägg: 448
Blev medlem: lör apr 09, 2016 9:47 pm
Namn: Greger Eriksson
Kör: Escort mkIV
Ort: Varberg

Inlägg av Greger »

Är inte det upprinnelsen till strejken?
Att arbetsgivaren vill anställa individer till lägre lön?
Eventuellt sådana som valt "fel" socialgrupp, hudfärg, kontaktnät eller utbildning och därför förment borde vara tacksamma att det finns "enklare arbeten"?

Och så blir pöbeln irriterad när den konkurensutsätts, enligt samma principer som offentlig upphandling?

I en sektor där lönekrav ses som samhällsfarligt om pöbeln inte fogar sej, i den sektorn är sopåkarna i sällskap av sjuk och undersköterskorna btw, och jag gissar att det samma gäller lärare och alla andra som förväntas ta hand om vår vardag.

Nä, sopåkarna borde ha F-skattesedel, hyra ut sej själv, skriva in ansvarsfrihet i avtalet och acceptera budet.
Sedan länsa garaget, exportera sopbilarna och lägga ut sina uppgifter på entrepenad till Sicilianska maffian.
Vid frågor kan dom sedan hänvisa till vinstkrav, ansvarsfrihet och utbrändhet.

Skulle sophämtningen visa sej inte fungera, kan dom ju alltid vara med och bjuda vid nästa personal-upphandling...

Då är nog situationen annorlunda och ersättningsnivån "nollad". Kartell/fackligt priserbjudande kan lämnas, eller löjligt lågt, men då försvinner sannolikt sopbilarna igen.
Ingen behöver strejka och kostnaderna för sanering av Stockholm har plötsligt hamnat i någon annan budget.

Eventuella likheter med tidigare upphandlingar är rent tillfälliga.

Texten ovan är slumpmässigt arrangerade bokstäver.

G.

Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3643
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Inlägg av Släggmek »

Lite sent/tidigt för att dra igång trollgeneratorn:rolleyes: och min ståndpunkt är väl given som gammal diversedräng-där-det-behövts så länge det höll (numera mera virtuellt än fysiskt) så som svar till er bägge - i korthet...:biglaugh2:thumb::thumb::thumb::D
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Skriv svar