Inbjudan: FCS banträff på Sturup Raceway den 30 maj 2010

Avdelning för diskussioner kring kommande och genomförda banträffar, utställningar och evenemang.

Jag...

...kommer och kör på Sturup Raceway
8
25%
...kommer och tittar på Sturup Raceway
7
22%
...är intresserad av en sängplats och lite grillning dagen innan
2
6%
...kan tyvärr inte komma
15
47%
 
Antal röster: 32

Focus RS
Legend
Inlägg: 10140
Blev medlem: ons sep 10, 2003 10:00 am
Namn: Per-Anders G
Kör: Ford
Ort: Karlstad
Medlemsnummer: 3

Inbjudan: FCS banträff på Sturup Raceway den 30 maj 2010

Inlägg av Focus RS »

Hej!

Den 30 maj är det dags för säsongens andra banträff. Denna gång är det Sturup Raceway (intill Sturups flygplats 2,5 mil öster om Malmö) som gäller och det är Peugeot Sport Club (PSC) som är ansvarig arrangör för denna mycket uppskattade träff.
Välkommen till Peugeot Sport Club's banträff på Sturup Raceway, söndagen den 30 maj 2010!

Detta arrangemang ger dig som medlem i någon av samarbetsklubbarna möjlighet att få prova på bankörning på en av Sveriges absolut roligaste banor, Sturup Raceway. Arrangör för denna banträff är Peugeot Sport Club, i samarbete med Ford Club Sweden, Honda Performance Club och Svenska Subaru Imprezaklubben.

För allas säkerhet och trevnad bör/ska du vara insatt i nedanstående information. Eventuell överträdelse kan resultera i avstängning från banan.

Kontaktpersoner under dagen:

• Banchef, Veiko Sveen, 0705 - 85 38 47

Inpassage till depån:

• Det kommer att finnas två köer in på depåområdet. Varje förening/klubb kommer att ha två funktionärer på plats som tar hand om sina respektive medlemmar. Av dessa får du mer information, samt har möjlighet att betala eventuella avgifter. Följ eventuell skyltning till rätt kö för respektive klubb.

Regler, rekommendationer och uppmaningar:

OBS! För att få deltaga på denna banträff så måste du respektera/uppfylla alla de regler som fastställts nedan.

Föraren:

• Inneha körkort utfärdat av Transportstyrelsen.
• Betalat eventuella medlems och startavgifter.
• Inneha en giltlig personlig SMA-försäkring.
• Medverkat i förarmötet/säkerhetsgenomgången klockan 09:00.
• Anmält dig till minst ett (1) flaggvaktspass.
• Bruka en enligt Peugeot Sport Club's regler godkänd bil (se nedan).
• Använda godkänd hjälm och heltäckande bomullskläder. Lägsta krav på säkerhetsutrustning är godkänd hjälm och heltäckande bomullskläder (t.ex t-shirt, shorts med mera är förbjudet!).

Fordonet:

• Bilen skall vara "gatgodkänd", dvs. den skall vara registrerad, skattad, försäkrad, påställd, samt om så krävs, genomgått godkänd årlig kontrollbesiktning hos Svensk Bilprovning (nordiska bilar är tillåtna om det kan intygas att bilen är besiktad och godkänd i hemlandet). Kontroll hos Transportstyrelsen kommer att göras!
• Bilen måste gå igenom den allmänna genomgång/besiktning som görs i samband med bandagens incheckning. Besiktningspapper alternativt utdrag från Transportstyrelsen som påvisar att bilen är "gatgodkänd" måste då kunna uppvisas.
"Racebilar" (bilar med vagnbok) är ej tillåtna.
• Tak/sufflett uppfällt och godkänt rundslagningsskydd krävs för alla öppna bilar. Så kallade "open wheelers" är inte tillåtna!
• I de fall där föreningen inte styrs av sina egna stadgar, så regleras en specifik bils märkestillhörighet av vad som står i dess registreringsbevis.
• Bilens ljudnivå får ej överskrida 95 dB. Ljudnivå över 95 dB ger körförbud!
• Bromsvätskan bör nyligen vara bytt. Bromsvätskans kokpunkt får ej understiga 200 grader.
• Bromssystemet får ej innehålla några som helst brister.
• Bilens samtliga rutor skall vara helt stängda.
• Bilen får ej innehålla lösa delar som kan skada eller distrahera föraren under körning (t.ex lösa burkar, reservhjul med mera). Filmutrustning är tillåtet att använda under alla pass, men endast under förutsättning att den är monterad på ett säkert sätt och inte kan distrahera eller påverka chaufför och/eller passagerare på något sätt. All hantering av filmutrustningen (start, stopp, justering etc.) skall ske utanför banan!
• Läckage från bilen ger körförbud tills läckaget är åtgärdat. Kolla olja, vatten och bränsle innan samt efter ditt körpass.
• Endast "gatgodkända" däck är tillåtet, dvs. inte slicks eller andra egenhändigt skurna däck!
• Öka däckstrycket 0,5-1 kg jämfört ordinarie "gattryck".

Passagerare:

• Passageraren skall ha fyllt 15 år.
• Passageraren skall inneha en personlig SMA-försäkring. Om passageraren är under 18 år så krävs målsmans närvaro alternativt en fullmakt som godkänner tecknande av försäkringen.
• Passagerare, bortsett från eventuella medåkande instruktörer, är endast tillåtet i grupp A1 och A2.
• Passageraren skall deltagit på förarmöte som hålls klockan 09:00.
• Passagerare ska uppfylla samma krav på personlig utrustning som föraren, dvs. godkänd hjälm och heltäckande bomullskläder.

På banan:

• Detta är INTE en tävling, utan förarutveckling. Kör med förstånd! Tidtagning är endast tillåtet i klass B.
• Dina standardbromsar är oftast dåliga. Dessa orkar endast behålla en jämn bromskraft under ett par varv. Märker du av nedsatt bromsförmåga, kör då av banan och kyl av bromsarna genom ett par kilometers lugn landsvägskörning.
• Dina standarddäck är oftast dåliga! Dessa överhettar snabbt vid hårdare körning. Vid minsta tecken på överhettning, kyl av dem på samma sätt som vid bromskylning (se ovan).
• Bevaka vattentemperatur, oljetemperatur och oljetryck (för de bilar som har denna möjlighet) under körning. Avbryt pågående körning om något verkar onormalt .
• Bilen ska minst ha sina positionsljus tända ute på banan.
• Blinkers skall alltid användas för att signalera att bakomvarande bil kan köra om!
• Använd insidan av huvudet! Utsätt inte dina vänner för onödig fara. Var tydlig i din körning, dvs. använd blinkers och släpp förbi snabbare bilar. Gör säkra omkörningar, helst på raksträckorna. Långsammare bilar måste släppa om snabbare bilar. Håll då förslagsvis till höger och signalera med blinkers.
• Använda dina backspeglar!
• Vid avkörning från banan måste du signalera och hålla till den sidan du skall köra av. Signalera minst 2 kurvor innan avfarten till depån.
• Respektera alla flaggsignaler! GUL = fara/hinder, RÖD = avsluta pågående körpass, SVART = Du ska/måste köra av banan omedelbart och kontakta huvudpostering för information.

Flaggvakter:

• Du måste infinna dig vid utpekad plats i depån minst 10 minuter innan ditt pass börjar.
• Vi ser mycket strängt på att du "missar" ditt flaggpass. Kan du inte komma i tid så är det DITT ansvar att se till att det finns en ersättare tillgänglig. Utebliven inställelse kommer att bestraffas!
• Försäkra dig om komradions funktion.
• Svartflagga de bilar du anser sänker säkerhetsnivån betydligt.
• Vid en olycka måste du genast meddela resterande flaggvakter genom komradion.
• Vid olycka, stå kvar och varna andra bilar med rätt flagga. Spring inte fram förrän du kan göra detta utan fara.

OBS! Depåvakt har rätt att vägra bilar tillträde om det anses nödvändigt för att upprätthålla rätt säkerhetsnivå!

Klassindelning:

• Under förmiddagen (klockan 10:00 – 13:00) så körs tre introduktionspass, kallat Grupp Intro, på vardera 20 min. I denna klass är instruktör obligatoriskt och dessa utses av samarbetsklubbarna. Om chaufför och instruktör är överens så klassas föraren in i grupp A1/A2 för fortsatt körning under eftermiddagens pass.
• I Grupp A1 och Grupp A2 så är en passagerare tillåtet, men tidtagning är förbjudet. Passageraren skall uppfylla alla punkter angivna under rubriken Passagerare. Din grupptillhörighet (A1 eller A2) tilldelas i samband med morgonens incheckning / besiktning.
• I Grupp B så är individuell tidtagning tillåtet, men passagerare förbjudet. Eventuell tidtagningsutrustning måste sitta fast ordentligt. Observera att det fortfarande inte är frågan om någon tävling, utan förarutveckling! Eventuellt ”rejsbeteende" kommer att resultera i svartflagg.
• Alla deltagande bilar kommer vid besiktning/incheckning att märkas med klasstillhörighet. Denna är bindande och går inte att ändra utan banchefens tillåtelse.

Program:

07:45 – 08:45 => Incheckning/besiktning (kom i tid för att undvika köer)
09:00 – 09:30 => Förarmöte/säkerhetsgenomgång (Obligatorisk närvaro för alla förare och passagerare!)
09:30 - 09:50 => Följevarv (Omkörning STRÄNGT förbjuden!)
10:00 - 10:20 => Pass 1, "Grupp Intro"
10:20 - 10:40 => Pass 2, "Grupp A1/A2"
10:40 - 11:00 => Pass 3, "Grupp B"
11:00 - 11:20 => Pass 4, "Grupp Intro"
11:20 - 11:40 => Pass 5, "Grupp A1/A2"
11:40 - 12:00 => Pass 6, "Grupp B"
12:00 - 12:20 => Pass 7, "Grupp Intro"
12:20 - 12:40 => Pass 8, "Grupp A1/A2"
12:40 - 13:00 => Pass 9, "Grupp B"
13:00 - 13:20 => Pass 10, "Grupp A1"
13:20 - 13:40 => Pass 11, "Grupp A2"
13:40 - 14:00 => Pass 12, "Grupp B"
14:00 - 14:20 => Pass 13, "Grupp A1"
14:20 - 14:40 => Pass 14, "Grupp A2"
14:40 - 15:00 => Pass 15, "Grupp B"
15:00 - 15:20 => Pass 16, "Grupp A1"
15:20 - 15:40 => Pass 17, "Grupp A2"
15:40 - 16:00 => Pass 18, "Grupp B"
16:00 - 16:20 => Pass 19, "Grupp A1"
16:20 - 16:40 => Pass 20, "Grupp A2"
16:40 - 17:00 => Pass 21, "Grupp B"

Vi i Peugeot Sport Club hoppas att dagen ska ge mycket körning och erfarenhet! Välkomna!

:image224:

/Mvh Veiko Sveen, banträffsansvarig Peugeot Sport Club.
Jag vill även passa på att påminna Er alla om att läsa igenom nedanstående trådar så att alla vet vad som gäller...

Regler och rekommendationer vid Ford Club Swedens banträffar

Ford Club Swedens flaggvaktsutbildning

SMA Motorsportförsäkring

Information på Rejsa.nu om Sturup Raceway

Kostnader:
- Utöver medlemskap i Ford Club Sweden (LÄNK) och SMA Motorsportförsäkring, så tillkommer endast en banträffsavgift á 300 SEK (LÄNK)
- Medlemskap går att teckna på plats. Var snälla och ta då med jämna pengar (300 SEK) och ifylld medlemsblankett (LÄNK) för att snabba på insläppet till depån.

Boende/grillfest:
- Mer information kommer inom kort...

Passa även på att svara i pollen ovan om Ni har tänkt att kommer eller inte. Tack! Och ja, det går att lägga röst på mer än en sak, t.ex köra och grilla... ;)

Varmt välkomna! Nu kör vi!

:image224:

/Per-Anders.

Användarvisningsbild
Daniel666
Legend
Inlägg: 1379
Blev medlem: tor okt 05, 2006 3:42 pm
Namn: Daniel Schöneman
Kör: Fiesta ST200 -17
Ort: Partille
Medlemsnummer: 29

Inlägg av Daniel666 »

Klart man ska ner om inget oförutsett händer såklart. Verkar vara en riktigt rolig bana.
Fiesta ST200 -17
Fiesta Xr4 -06
Mondeo Ghia -96
Fiesta 1,1 -81

wolfbane196
Veteran
Inlägg: 285
Blev medlem: fre jul 10, 2009 9:48 am
Namn: Jerker
Kör: Superbil
Ort: Göteborg

Inlägg av wolfbane196 »

Det verkar som jag tar mig ner åxå :)

Användarvisningsbild
davve d
Legend
Inlägg: 5730
Blev medlem: fre sep 14, 2007 7:54 pm
Namn: David W
Kör: Focus RS Edition -18
Kuga Active PHEV -25
Ort: Norrtälje
Medlemsnummer: 17

Inlägg av davve d »

Måste tyvärr jobba den helgen:(
FORD CLUB SWEDEN - MHRF-Fordonsinspektör

En unik entusiastförsäkring för medlemmar i FCS, kolla pris och villkor på : https://mhrf.se/mhrf-forsakring/

Ford Focus RS Edition 2018

magb3

Inlägg av magb3 »

SMA länkarna verkar inte fungera?:confused:

Användarvisningsbild
vr00mfondel
Veteran
Inlägg: 433
Blev medlem: mån aug 11, 2003 9:22 am
Namn: Jimmy Söderstjerna
Kör: Mustang Mach E
Ort: Hyllstofta
Medlemsnummer: 60

Inlägg av vr00mfondel »

Jag kommer och kör förutsatt att Cougarn klarar sig genom besiktningen. Gör den inte det kommer jag nog och tittar iaf.
Sierra XR4i -84 | Scorpio Cosworth -93 | Mondeo V6 -98 | Fiesta ST -05 | Mondeo 2.0 -04 | Mondeo V6 -05 | Fiesta 1.4 -04 | Mondeo TDCi -07 | Mondeo TDCi -15 | Mustang V8 -15 | Mondeo TDCi -18 | Mustang Mach E AWD -21

Focus RS
Legend
Inlägg: 10140
Blev medlem: ons sep 10, 2003 10:00 am
Namn: Per-Anders G
Kör: Ford
Ort: Karlstad
Medlemsnummer: 3

Inlägg av Focus RS »

magb3 skrev:SMA länkarna verkar inte fungera?:confused:
Tack för upplysningen! Jag har pratat med Fredrik Skoghag (ansvarig för SMA försäkringen) angående detta och orsaken till detta är att han precis har bytt försäkringsmäklare från Marsh till Arcona och att information kring detta kommer inom kort på hans hemsida. Jag ställde även en kompletterande fråga enligt nedan...

Min fråga: Vad innebär denna förändring för de som redan betalat sin försäkring till Marsh och kommer några villkor att ändras?

Fredriks svar: Absolut ingen skillnad! Marsh var bara min mäklare som tog provision av mig och hanterade administrationen. Men nu har jag genom bytet till Arcona funnit en bättre, snabbare och billigare lösning som gör att jag kan hålla samma pris som tidigare. Försäkringsbolagen är samma som tidigare, dvs. Trygg-Hansa för arrangörens "motorsportförsäkring" och EuroAccident för förarens "licensförsäkringen".

/Per-Anders.

Användarvisningsbild
vr00mfondel
Veteran
Inlägg: 433
Blev medlem: mån aug 11, 2003 9:22 am
Namn: Jimmy Söderstjerna
Kör: Mustang Mach E
Ort: Hyllstofta
Medlemsnummer: 60

Inlägg av vr00mfondel »

R-däck beställda inför Sturup.. ska man bara få tag på fälgar också...
Sierra XR4i -84 | Scorpio Cosworth -93 | Mondeo V6 -98 | Fiesta ST -05 | Mondeo 2.0 -04 | Mondeo V6 -05 | Fiesta 1.4 -04 | Mondeo TDCi -07 | Mondeo TDCi -15 | Mustang V8 -15 | Mondeo TDCi -18 | Mustang Mach E AWD -21

Jochen
Erfaren
Inlägg: 74
Blev medlem: fre aug 22, 2003 10:00 am
Namn: Joakim Gustafsson
Kör: Audi A6
Ort: Ystad

Inlägg av Jochen »

Eftersom jag inte har någon Ford längre men nära till banan kommer jag med kameran i högsta hugg. :)
/Jochen
_______________
Audi A6 Avant 3,2 quattro '06
Fd. ägare till Ford Focus RS '03

Användarvisningsbild
Daniel666
Legend
Inlägg: 1379
Blev medlem: tor okt 05, 2006 3:42 pm
Namn: Daniel Schöneman
Kör: Fiesta ST200 -17
Ort: Partille
Medlemsnummer: 29

Inlägg av Daniel666 »

Låter bra det, alltid kul att ha lite bilder att kolla :)
Fiesta ST200 -17
Fiesta Xr4 -06
Mondeo Ghia -96
Fiesta 1,1 -81

Användarvisningsbild
buellmannen
Veteran
Inlägg: 275
Blev medlem: sön feb 18, 2007 10:44 pm
Namn: Johan Sunde
Kör: Fiesta ST-05/Buell S1 White lightning 98-Modified
Ort: Göteborg

Inlägg av buellmannen »

Räkna med mig...KUl bana som man inte vill missa ju...

Användarvisningsbild
Tobias
Veteran
Inlägg: 103
Blev medlem: mån aug 11, 2008 3:02 pm
Namn: Tobias Mårtensson
Kör: Focus RS mk1
Ort: Halmstad

Inlägg av Tobias »

buellmannen skrev:Räkna med mig...KUl bana som man inte vill missa ju...
Räkna med att se ett blåbär i backspegeln;)

Användarvisningsbild
Edelsvärd
Veteran
Inlägg: 376
Blev medlem: tor jan 15, 2009 12:55 pm
Namn: Fredda
Kör: 2018 Focus RS
Ort: Västerås
Kontakt:

S-Max

Inlägg av Edelsvärd »

Jag funderar på att åka ned till Malmö den helgen för att ta med familjen på lite museum och så, och då åker jag så klart förbi Sturup också =)

Någon som är intresserad av att provköra nya S-Maxen med 163hk diesel och Powershiftlåda om jag hinner få den tills dess? (jobbar på det nu)

Bilen är ganska välutrustad så det finns möjlighet att se nya glastaket, testa iPodkopplingen, testa fläktarna i stolarna och provköra en S-Max med fabrikens sportchassi mm. tänkte det kunde vara kul för er som har beställt bil eller funderar på det och inte har kört den ännu.

Användarvisningsbild
Papillon
Legend
Inlägg: 2954
Blev medlem: tor aug 07, 2003 3:11 pm
Namn: Johan
Kör: Audi A4 Ts -07
Ort: Malmö
Kontakt:

Inlägg av Papillon »

Kommer nog förbi och tittar åtminståne
//Johan

Användarvisningsbild
Daniel666
Legend
Inlägg: 1379
Blev medlem: tor okt 05, 2006 3:42 pm
Namn: Daniel Schöneman
Kör: Fiesta ST200 -17
Ort: Partille
Medlemsnummer: 29

Inlägg av Daniel666 »

Någon som har varit där innan och vet något bra och billigt ställe att bo på?
Fiesta ST200 -17
Fiesta Xr4 -06
Mondeo Ghia -96
Fiesta 1,1 -81

Skriv svar