S: RS MKII

Annonsen börjas med ett "S:" eller "B:". Endast bilar i denna avdelning!
T16user
Nybörjare
Inlägg: 15
Blev medlem: mån feb 25, 2013 3:16 pm
Namn: Munir Tchaitchian
Kör: Ford Focus RS Mk II
Ort: Karlstad

S: RS MKII

Inlägg av T16user »

Dags för skiljsmässa då bilen fått stå oanvänd i två år efter tillökning.

https://www.blocket.se/varmland/Ford_Fo ... 9.htm?ma=1

Ett tillfälle att förvärva en extremt pedantskött RS i absolut toppskick med låga mil(5600)! Bilen har alltid stått i varmgarage och är ej vinterkörd. Förvarad enligt konstens alla regler med skräddarsytt överdrag samt uppkopplad till Cetek laddare. Ej bankörd. Självfallet fullservad hos Ford men dessuton mellanservad.

Detta exemplar optimerades 2015 med:

-Anembo insug
-Airtec intercooler
-Mountune luftburk med K&N filter
-Mountune X4 Quad-Entry induction kit
-Mongoose turbo back rostfritt avgassytem
-650cc spridare
-magnetventil
-PB brakes 8-kolvsok fram med flytande 380mm skivor
-Eibach sänkningssats
-Eibach spacers
-Mountune mattor i kupén samt skuff (nya)
-Recaro kolfiberinlägg till skalstolarna

Bilen är individuellt mappad till 398hk och 581Nm med drifsäkerhet i åtanke. Bilen har inte brukats senaste två åren efter tillökning i familjen och har således inte gått många mil efter optimeringen. Det föreligger inga lackskador i form av stenskott, bucklor, repor och bilen har tvättats enligt konstens alla regler. Ingen nötning eller slitage på skinnet vilket är vanligt på dessa bilar.
Behandlad med keramiskt lackskydd innan den togs ur bruk för 2 år sedan.

Har du letat efter en RS kommer du inte att bli besviken!

Du som är seriös hör av dig telefonledes med eventuella frågor och funderingar. Inga byten är intressanta och jag är absolut inte intresserad av sista pris kompisar.


Pris/utgångsbud: 240000
Plats/närmaste stad: Karlstad

Låst