Sida 1 av 2
Service focus rs.
Postat: fre nov 25, 2011 6:06 pm
av Robban
Hej
Vad är det för service intervall på en focus rs 2010 enligt boken?
Mvh Robban
Postat: fre nov 25, 2011 7:16 pm
av C
Det som kommer först av 2000 mil eller 12 månader. För att garantin ska gälla så är det bra att inte gå över detta.

Postat: lör nov 26, 2011 8:22 am
av Robban
Tack för svaret Christian.
Postat: lör nov 26, 2011 8:30 am
av C
No problemo!
Postat: lör nov 26, 2011 9:34 am
av dannemare
Allt finns här (dock på engelska):
[ATTACH]34990[/ATTACH]
Postat: lör nov 26, 2011 3:07 pm
av Robban
Tackar.
Hur är dom att köra annars, och att äga? Vad ligger service kostnaderna på ungefär?
Postat: lör nov 26, 2011 3:15 pm
av C
Betalar 13400 för mitt serviceavtal som täcker 2000, 4000, 6000 och 8000mil servicen. Det var det billigaste som fanns då och är rixtäckande hos Bilia. Den dyraste jag hittade, Upplandsmotor kostade 23400 kr. Då vet du ungefär vad det kostar över åren.
Köra är en ren fröjd. Garvar mer i RSen än i vilken imprezza, evo, m3 som helst. Sjukt underhållande bil!
Postat: lör nov 26, 2011 4:33 pm
av Niding
Har inte ångrat en sekund att jag köpte en Rs, fantastisk bil på alla sätt och vis!
Funkar att leka med, funkar att åka längre sträckor med och funkar fantastiskt bra att åka till jobbet med, det blir rent utav skoj då!
Pyntade 4 200:- för servicen när jag gjorde den senast, med olja och allt!
Iofs ett lite bättre pris än vad det är för vanliga dödliga men det ligger i dom regionerna! (Tror Bilia V-ås var billigast när jag ringde runt men har en polare som jobbar på Upplands Motor så det fick blir där! EJ i Uppsala utan annan ort!!)
Mkt bil och skoj för en "liten" penning!
Postat: lör nov 26, 2011 5:46 pm
av Lemon
Fruktansvärt rolig bil
Har kört min 100% original detta år men blir nog lite godis till sommaren
det är inte så mkt att fundera på, bara handla

Postat: lör nov 26, 2011 8:01 pm
av Robban
Tackar för alla svar, alltid kul att höra era åsikter om hur dessa bilar funkar.
Mvh Robban
Postat: sön nov 27, 2011 1:17 pm
av Robban
Det är ju såna bilar man ska ha, de ska ge en lite njutning oavsett om man åker till jobb eller annat. Det har jag oxå i min impreza sti med 4x4 och 360hk 550nm. Men jag är lite sugen på nåt annat och rsen är ju för jäkla snygg oxå.
Mvh Robban
Postat: sön nov 27, 2011 7:16 pm
av C
Det är ett helt anant körsätt i RS:en mot STI:n. STI:n måste man vålda med och aldrig släppa gasen osv, ja du vet vad jag menar. RS:en kan du kasta hejvillt med istället och den räddar dig hela tiden. Rejäla lift-off översteer är skitroligt och säkert i RS:en. Gå in i rondeller 40 blås för fort trots att du ska göra vänstersväng går det med. Den räddar det mesta. Dock får du ingen powerslide i RS:en, snarare gå in för fort, vänsterbromsa ut arslet och balansera med gasen istället. Ett helt annat sätt helt enkelt, oftast roligare. RS:en har dessutom inte den initiala understyrningen du får av STI:n vid turn-in. Så man vet tidigare att man klarar kurvan i RS:en än i STI:n. Försök få till en provkörning eller åk med en duktig frörare. Sedan kommer du vara fast.
mvh C
Postat: sön jan 22, 2012 3:57 pm
av Dhermansson
Kollade vad min 3-års service skulle kosta i Juni 2012, 5900 nånting hamnade det på.
Ringde snabbt o kollade vad Autotech skulle ha för samma serice, 2500.
Bilen är en -09, så det finns väll inga garantier kvar på den.
Nån som kan ge råd på hur man ska göra här?
Postat: tis jan 24, 2012 1:12 pm
av dannemare
Dhermansson skrev:Kollade vad min 3-års service skulle kosta i Juni 2012, 5900 nånting hamnade det på.
Ringde snabbt o kollade vad Autotech skulle ha för samma serice, 2500.
Bilen är en -09, så det finns väll inga garantier kvar på den.
Nån som kan ge råd på hur man ska göra här?
Autotech såklart!

Postat: tis jan 24, 2012 5:52 pm
av Bruno
dannemare skrev:Allt finns här (dock på engelska):
[ATTACH]34990[/ATTACH]
dedär va ju bara första servicen

säg till om nån vill ha ett serviceprotokoll på valfri bil på svenska så kan jag ordna till er
