Focus ST -06 strul med växellåda. Hjälp!

Allt om Fords modeller C-MAX, Focus och Kuga.
lexcom
Erfaren
Inlägg: 38
Blev medlem: tis aug 31, 2010 2:14 pm
Namn: Mattias Lindqvist
Kör: Ford Focus ST
Ort: Nyköping

Focus ST -06 strul med växellåda. Hjälp!

Inlägg av lexcom »

De senaste månaderna har jag börjat få problem med att få i växlarna när bilen är kall = stått över natten. Ibland är det knappt så att jag kan köra iväg för jag får inte i någon växel alls.

Det spelar ingen roll om jag släpper upp kopplingen och kopplar igen utan det är liksom stopp överallt i lådan. Men så fort jag kört iväg så släpper problemet successivt och efter några hundra meters körning så är problemet borta. Då går det hur smidigt som helst och allt är normalt.

Jag funderade på om det är så att oljan är dålig eller behöver bytas. Vad tror ni?

Användarvisningsbild
C
Legend
Inlägg: 16519
Blev medlem: lör jul 26, 2003 10:00 am
Namn: Christian L
Kör: 458
Ort: Sverige

Inlägg av C »

Hur kallt har det varit de nätterna?
Snabbare än Subarumicke i Superstsge.

X-ordis FMCS

lexcom
Erfaren
Inlägg: 38
Blev medlem: tis aug 31, 2010 2:14 pm
Namn: Mattias Lindqvist
Kör: Ford Focus ST
Ort: Nyköping

Inlägg av lexcom »

C skrev:Hur kallt har det varit de nätterna?
Bilen har stått i garage där det är 6 grader nu när det är kallt ute och visst har jag märkt en kraftig försämring ju kallare det varit, exempelvis efter jobbet då bilen stått ute under dagen i kraftig kyla bitvis. Problemet uppdagades när det började kyla på i oktober november men har börjat bli värre och värre. Kör jag mycket under en period blir det bättre och om bilen stått still exempelvis över en helg blir det värre.

Skriv svar