"Klonk"-ljud från framvagen. Del 2.

Allt om Fords modeller Edge, Mondeo, Galaxy & S-Max.
Mook

"Klonk"-ljud från framvagen. Del 2.

Inlägg av Mook »

Hej igen!

Har nu tittat på alla tänkbara bussningar och diverse leder utan att hitta något spel och/eller glapp.

SÅ!!!... Jag tog med mig min kära Ford Mondeo -98 till min lokala bilverkstad
(som tidigare tittat lösningar på fel, som inte märkesverkstäder klarat av. Då snackar vi inte bara min bil utan även diverse kollegors bilarav olika märken, med andra ord: KILLAR MED KOLL!)

Efter 4 timmars letande hade inte heller dom hittat något fel, men "klonk-ljudet" består.

Jag fick förklarat för mig, av min "lokala bilverkstad", att dom tidigare haft inne en bil med EXAKT samma fel, som de inte heller hittade något fel på. INTE ENS BILPROVNINGEN hittade något fel, men även dennna gång så bestod "klonk-ljudet".

Något fler som haft detta fel får HEMSKT gärna hjälpa mig.

En egen idé jag har, är att med tanke på hur bussningarna är konstruerade, så går det inte att åstadkomma glappet på en stillastående bil utan belastning eller fart. Kan det ligga något i det????

Vore i vilket fall tacksam för hjälp innan jag måste byta allt, för att få bort detta obehagliga ljud. (Min kära "bil-själ" låter meddela att han mår jättedåligt just nu :Odd: )

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

Lite elak nu.. men klonkljud kan man inte se när man kopplar in felsökningsdatorn... så därav hittar inte märkesverkstäderna.....!

Peter H
Legend
Inlägg: 6165
Blev medlem: mån dec 25, 2006 10:58 am
Namn: Peter Hallgren
Kör: Ford C-Max Ghia -06 1,8 FFV, Suzuki SX4 FFV -08, Miata MX5 -91 Kawasaki KLR 650 Tengai -91 Samtliga etanoldrivna.
Ort: Tierp
Kontakt:

Inlägg av Peter H »

Ja du det är heller ingen garanti att ens bilprovningen upptäcker något, då det mera är slumpen om en bil skall gå igenom i bland,,, lustigt med att inte denna "braiga" verkstad heller hittade någon lösning trots fyra,, timmars jobb.

Men på samtliga egna mondeosar som med peridvis haft detta "klonkljud" så har det oftast orsakats av dåliga bärarmsbussningar, som faktiskt går att kontrollera konditionen på med upphissad bil och med hjälp av ett brytdorn/spett, känna i sidled om det är mycket rörellse.

Och om du upplever det som mycket "klonk" och dessa ändå känns fräscha är det troligt inte där heller felet ligger, dom då i så fall i princip ramlar isär med stora torrsprickor och detta borde även klart upptäckts under dessa 4 timmars felsökning och av killar "med koll". :-)

Men går det härleda till vilken sida det gäller, eller är det båda sidor?

Mook

Inlägg av Mook »

Jag HAR gått lös med spett , kofot, hammare....osv på bussningar och leder,med bilen upphissad. Innan jag gick med den till verkstaden "med koll" :)

Sen är det mycket svårt att härleda till vilken sidan den kommer ifrån. Ja jag veti tusan. Får väl vänta tills det blir värre och kolla då.

Tack för alla svar i vilket fall!

SK Racing

Inlägg av SK Racing »

Skenerellt så är det bussningarna, men det kan mycket väl vara en stötdämpare som är dålig/kass.

Bilprovningen har gått bet på många bilar ang klonkljud och även så kallade bilverkstäder pga att vissa ljud kan man ibland inte hitta :banghead: , har själv i vissa fall inte hittat fel/ljudkällan i vissa fall, både på mina o andras bilar.

Väldigt jobbigt är det i allafall, när jag sedan rivit hela framvagnen för att blästra o måla och byta bussningar och fixa dämparna så har ljudet försvunnit utan att jag vet vilken specifik del som orsakade ljudet, detta är bara ett av mysterierna i mekanikens underbara värld :)

Mook

Inlägg av Mook »

Hehehe! Ja som sagt jag får vänta tills något annat går sönder eller måste bytas och då hålla tummarna :p

I övrigt går den ju som ett skott! Som alla andra fordar :cool:

Tack igen för alla svar. Mycket bra forum!!

mkm

klonk-ljud

Inlägg av mkm »

Hej

Jag hörde att klonkljudet e spindelleden som e kass, ska byta på min se om det funkar, har samma klonkljud, bilbesiktningen hittade inte heller nått fel

:starter:

Jämten
Erfaren
Inlägg: 27
Blev medlem: ons mar 19, 2008 5:54 pm
Namn: Leif H
Kör: VW Caravelle TDI Mondeo Kombi 2,0
Ort: Hammarstrand

Inlägg av Jämten »

Ofta förekommande framvagnsklonk på mondeo är stötdämparna, brukar inte kännas förrän man river fjäderbenet och har dämparen lös.Hoppas att verkstan hade bilen i 4 timmar och inte letade så länge.....

//Leif

Svennas
Veteran
Inlägg: 657
Blev medlem: sön dec 30, 2007 2:38 pm
Namn: Danne S
Kör: Kuga PHEV
Ort: Linköping

Inlägg av Svennas »

nextuz skrev:Lite elak nu.. men klonkljud kan man inte se när man kopplar in felsökningsdatorn... så därav hittar inte märkesverkstäderna.....!
Angående användandet av felsökningsdatorn så är det faktiskt en sanning med modifikation. På garantiarbeten på de nyaste Fordmodellerna är det krav att köra något som heter "symptombaserad diagnos" på. Det innebär i kort att man väljer först i datorn vad kunden upplever för fel. Datorn skickar sedan mekanikern vidare till respektive kontrollmoment enligt verkstadshandböcker, kända problem mm. Det kan innebära att man ska kontrollera/mäta glapp i leder, hjullager eller någon elektrisk mätning med datorns mätkablar. Referensvärden visas på skärmen. Om spelet/glappet är för stort så får mekanikern ange kompentnummret för den felaktiga delen i datorn. Har alla kontrollmoment utförts rätt så får man en referenskod tillbaka från datorn(koden används vid garantifakturering till Ford). När koden erhållits så kommer man vidare till arbetsbeskrivningen för byte eller justering av komponenten. Med detta system blir mekanikern tvingad att läsa felsökningsrutiner, arbetsbeskrivningar mm som man annars lätt hoppar över.
Detta är givetsvis inte ett bombsäkert system och är fortfarande under utveckling. När det hela är helt uppdaterat så kommer Ford ej att betala ut pengar till återförsäljaren på garantijobben så länge man inte har referenskod på varje reparation. Ford kan också logga hur lång tid arbetet har tagit, om man har läst all relevant information mm.

Detta system tas inte direkt emot med öppna armar av återförsäljarna med det är tvingande och ingen auktoriserad verkstad slipper detta.

Idag omfattas följande modeller av detta system: Ford Focus 2005-, C-max 2005-, Mondeo 2007-, S-max/Galaxy 2006-, Transit 2006-.

coltkrille

Inlägg av coltkrille »

Har iof en 2002 men jag hade klonkljud nyligen och då sa mekonomen att det var "fjäderbensgummi" ((gummiplattan som sitter i fjäderbenets övre fäste...))
detta gjorde susen i 2 veckor tills dess att samma ljud uppstod på andra sidan så nu skall jag byta där med

Användarvisningsbild
Ford_Escort
Legend
Inlägg: 3374
Blev medlem: tis dec 13, 2005 11:00 am
Namn: Erik A
Kör: Volvo V90 D4-20
Ford C-Max-08
Volvo 850-97
Escort-75
Ort: Skåne

Inlägg av Ford_Escort »

Om det sitter stabiliseringsstag på de gamla Mondeo´arna är jag inte säker på. Jag vet dock att på min 02:a sitter det såna, och är de utslitna så uppstår ett klonkljud. Lycka till! Mvh//Erik
"Boats ´n hoes"

Stockiz

Inlägg av Stockiz »

Ford_Escort skrev:Om det sitter stabiliseringsstag på de gamla Mondeo´arna är jag inte säker på. Jag vet dock att på min 02:a sitter det såna, och är de utslitna så uppstår ett klonkljud. Lycka till! Mvh//Erik
Vad är det för stabiliseringsstag du menar?
Har en Mondeo 01 med samma problem med klonkljud som ökar för varje dag.Har bytt krängningshämarna utan effekt,bilprovningen hittar inget.
Börjar bli desperat nu

Användarvisningsbild
Mullis
Legend
Inlägg: 1401
Blev medlem: mån jun 07, 2004 10:00 am
Namn: Daniel Andersson
Kör: Bil, kanske
Ort: Brunnbäck

Inlägg av Mullis »

Stabiliseringsstagen är de som sitter mellan kränghämmaren och fjäderbenen. De kan ge klonkljud i framvagnen när de glappar. Brukar göra det när du kör i gupp och svänger.

Finns två typer, i plast och i stål.
Mina är i plast, i allfall.
Vilka ska man ha, de i plast eller de i stål?
MVH // Mullis

Tekniker & Allt i allo... "Nothing impossible"
Är numer med i 1000-inläggsklubben!
Kör: Mondeo Titanium TDCi -05, Japan & 1.9 MW slipmaskin...

Sasj
Erfaren
Inlägg: 80
Blev medlem: sön aug 03, 2008 12:55 pm
Namn: Patrik I
Kör: Saab 9-5 2.0 Biopower 2006
Ort: Umeå

Inlägg av Sasj »

Motorfäste???

Låter långsökt, men jag har erfarenhet (annan bilmodell iofs) av att leta fel i mängder av timmar bara för att till slut upptäcka att det var ett motorfäste som var dåligt. Dessa ljud kan vara svåra att placera var de kommer ifrån, så man bör kolla runt på lite allt möjligt.

Användarvisningsbild
Mullis
Legend
Inlägg: 1401
Blev medlem: mån jun 07, 2004 10:00 am
Namn: Daniel Andersson
Kör: Bil, kanske
Ort: Brunnbäck

Inlägg av Mullis »

Sasj skrev:Motorfäste???

Låter långsökt, men jag har erfarenhet (annan bilmodell iofs) av att leta fel i mängder av timmar bara för att till slut upptäcka att det var ett motorfäste som var dåligt. Dessa ljud kan vara svåra att placera var de kommer ifrån, så man bör kolla runt på lite allt möjligt.
Det borde märkas vid hastiga gaspådrag och vid motorbromsning.
MVH // Mullis

Tekniker & Allt i allo... "Nothing impossible"
Är numer med i 1000-inläggsklubben!
Kör: Mondeo Titanium TDCi -05, Japan & 1.9 MW slipmaskin...

Skriv svar