MAP sensor i mondeo

Allt om Fords modeller Edge, Mondeo, Galaxy & S-Max.
jacho
Erfaren
Inlägg: 22
Blev medlem: lör feb 09, 2008 3:44 pm
Namn: christer w
Kör: mondeo 97
Ort: stockholm

MAP sensor i mondeo

Inlägg av jacho »

Är det någon som vet om det sitter en MAP sensor i en mondeo 2.0 motor? Om det finns vart sitter den isf?

jacho
Erfaren
Inlägg: 22
Blev medlem: lör feb 09, 2008 3:44 pm
Namn: christer w
Kör: mondeo 97
Ort: stockholm

Inlägg av jacho »

jo jag har svaret på frågan , mappsensor heter EGR tryckdiffrentialgivare på ford språk om den inte fungerar som den ska uppstår ryckningar som känns som fel på tändning tändstift, svårlokaliserade med andra ord.

Användarvisningsbild
nextuz
Legend
Inlägg: 6237
Blev medlem: ons aug 06, 2003 10:31 pm
Namn: Mas-mats Fröyen
Kör: Escort, Escort, Focus
Ort: Borlänge
Medlemsnummer: 7

Inlägg av nextuz »

Men vart sitter denna? =)

Svennas
Veteran
Inlägg: 657
Blev medlem: sön dec 30, 2007 2:38 pm
Namn: Danne S
Kör: Kuga PHEV
Ort: Linköping

Inlägg av Svennas »

jacho skrev:jo jag har svaret på frågan , mappsensor heter EGR tryckdiffrentialgivare på ford språk om den inte fungerar som den ska uppstår ryckningar som känns som fel på tändning tändstift, svårlokaliserade med andra ord.
EGR tryckdiffrentialgivare har inget att göra med MAP-sensor att göra, den mäter bara tryckdifferenser till EGR systemet.

Det vanligaste är att det inte finns nån MAP sensor alls på en Mondeo. Istället har bilen en MAF sensor (luftmassemätare).

jacho
Erfaren
Inlägg: 22
Blev medlem: lör feb 09, 2008 3:44 pm
Namn: christer w
Kör: mondeo 97
Ort: stockholm

Inlägg av jacho »

Jag har också en annan uppfattning av vad en mapp-sensor är men detta är enligt beskrivning jag fick av en etablerad Ford mekaniker och han föreslog ett utbyte av denna eftersom min bil haft dessa småryckningar vid ett speciellt varvtal, därför ställde jag frågan förrut vart denna satt placerad, iaf så slutade ryckningarna efter jag bytt den här dosan... den sitter placerad mot tropedväggen på en liten platta där det sitter två andra styrdon, två vacumslangar i botten och ett kontaktdon med fyra stift, lätt att hitta titta noga.

Skriv svar