Mondeo 2.0 -96 Vindrutespolare

Allt om Fords modeller Edge, Mondeo, Galaxy & S-Max.
stavik
Nybörjare
Inlägg: 8
Blev medlem: sön aug 08, 2010 1:12 pm
Namn: Staffan V
Kör: Mondeo & BMW
Ort: Luleå

Mondeo 2.0 -96 Vindrutespolare

Inlägg av stavik »

Hej
Hur kommer jag enklast åt spolarvätskebehållare och pump.
Pumpen går men det kommer inget vatten.......
/S

unclebans
Veteran
Inlägg: 161
Blev medlem: tor sep 08, 2005 9:37 am
Namn: Ban T.
Kör: Mondeo 2001
Ort: Skåne

Inlägg av unclebans »

Kan vara att den är igentäppt. Det är inte så att nån slang trillat av då? När du spolar, rinner det ut vatten under bilen? Tror att du kanske får ta bort innerskärmen bakom hjulet eller bort med frontspoilern. Har aldrig provat själv så det är bara en gissning.

Peter H
Legend
Inlägg: 6165
Blev medlem: mån dec 25, 2006 10:58 am
Namn: Peter Hallgren
Kör: Ford C-Max Ghia -06 1,8 FFV, Suzuki SX4 FFV -08, Miata MX5 -91 Kawasaki KLR 650 Tengai -91 Samtliga etanoldrivna.
Ort: Tierp
Kontakt:

Inlägg av Peter H »

Då får alltså inget vatten varken till vindruta eller bakruta? Kan dock även vara defekt pump även om den låter,, och vill med minnas att det räcker med att demontera höger innerskärm så kommer man åt iaf dess pump som är gemensam för fram och bakruta.

För byte av dess behållare måste man dock demontera stötfångaren,, men kolla först som sagt att det inte är en spolarslang som släppt som då ger nämda sjöar under bilen,,

Skriv svar