Byta till vinterhjul själv. Lyftpunkter?
- Likadale
- Veteran
- Inlägg: 237
- Blev medlem: mån aug 01, 2011 8:33 am
- Namn: Daniel L
- Kör: Mondeo Business Edition
- Ort: Helsingborg
Byta till vinterhjul själv. Lyftpunkter?
Snart dags att byta till vinterhjul på bilen (Mondeo kombi från 2009).
Vilka lyftpunkter är bäst att används sig av om man har en vanlig garagedomkraft hemma?
Tack på förhand.
Vilka lyftpunkter är bäst att används sig av om man har en vanlig garagedomkraft hemma?
Tack på förhand.
Tags:
-
JohanD75
- Veteran
- Inlägg: 244
- Blev medlem: lör dec 18, 2010 7:22 pm
- Namn: Johan D
- Kör: BMW 520d m-sport xdrive -19
- Ort: Ludvika
Jag har en sån där "gummipuck", men använder den sällan då det är tajt att få plats med den mellan underredet och domkraften.Likadale skrev:Tack för era svar. Har typ en sådan domkraft som bilden på lyftpunkterna visar. Kan det vara en idé att köpa såna gummiklossar på biltema som man placerar mellan domkraften och bilen?
Kan bero på att min bil är sänkt (30 mm) och min domkrafts lägsta höjd. Har du en normalhög bil är det säkert inget problem.
Brukar köra med en vikt frottéhanduk eller något mjukt o cm tjockt, handlar ju mest att skydda underredsbehandlingen från skav, förutsatt att man placerar domkraften på en punkt så trycket fördelas jämt (t.ex en balk).
Jag brukar placera domkraften på balken bakom hjulhuset, strax innanför tröskeln när jag lyfter framtill, som ngn beskrev ovan.
Bak rullar jag in domkraften bakifrån sas och lyfter i länkarmen. Då behöver man inte lyfta upp bilen så högt heller, eftersom man bara lyfter hjulet.
Håller du till utomhus på t.ex asfal, kan det vara bra att lägga en några mm tjock alu-plåt eller dylikt under domkraftens hjul, som annars gärna kan vilja sjunka lite i asfalten. Är du inomhus på t.ex betonggolv går det bra utan.



