större bromsar, sierra

Allt om Fords modeller Escort, Orion, Scorpio och Sierra.
Användarvisningsbild
ford_
Nybörjare
Inlägg: 12
Blev medlem: mån feb 01, 2010 2:24 pm
Namn: Sootari
Kör: Ford capri mk1
Ort: No

större bromsar, sierra

Inlägg av ford_ »

någon som har påklart angående sierras bromsar?

jag har styrspindlar från en sierra 2.0L doch -91 på caprin med 239mm ventilerade skivor nu ska ja besikta med en 2,8V6 krävdes det att skivorna skulle vara minst 247,5mm, framme då alltså.. då finns vel inga såna som passar direkt på sierra(vad jag vet)
så nu har jag kollat vidare bland sierras frambromsar och hittat 260mm skivor, fanns att köpa av en lokal reservdelsförsäljare. skivor, ok, klossar men inga bromsokhållare.. antar att dom också måste bytas till större?
eller skulle det gå att köpa endast 260mm skivorna och svarva ner dom till 247,5mm och slipa ur befintliga oken(som hör till 239mm skivorna)

Användarvisningsbild
Järnkaminen
Legend
Inlägg: 8404
Blev medlem: mån jul 11, 2005 10:00 am
Namn: Johan Mejenqvist
Kör: Fiesta ST 200 MK8
Ort: Gnosjö
Medlemsnummer: 295

Inlägg av Järnkaminen »

Jag tog ok och okhållare ifrån Mondeo mk3 och parade ihop dem med skivor från Focus ST170 och monterade på min Escort RS Turbo S2. Det gav 300mm :). På min Escort var gängan till okhållarna i fjäderbenet, men på Mondeon okhållare var större gänga och gängan satt i okhållaren så fick borra frigång i fjäderbenet. Man behöver också göra distanser då oket får fel offset annars, kommer dock inte ihåg måttet. Inte speciellt svårt att mäta dock.

Stora bromsar är aldrig fel :).

EDIT: Hittade lite bilder.
Bilagor
DSC_0377.jpg
DSC_0370.jpg
DSC_0363.jpg
DSC_0362.jpg
DSC_0361.jpg
FORD CLUB SWEDEN – Ordförande - sponsoransvarig - Forumsansvarig.
Problem med ditt forumskonto eller nån tråd? Kontakta mig!

Skriv svar