Ford Escape, hjälp!

Allt om Fords modeller Capri, Granada, Taunus, samt övriga modeller.
Hobbyninja
Nybörjare
Inlägg: 1
Blev medlem: lör sep 12, 2015 5:17 pm
Namn: Emelie A
Kör: Escape
Ort: Österbybruk

Ford Escape, hjälp!

Inlägg av Hobbyninja »

Skriver här eftersom Escape inte fanns med i någon av dom andra trådarna.
Är det någon som vet om reservdelar till Maverick -01 passar till en Escape -01. Vad jag har förstått är Maverick och Escape samma bil bara att den i Europa säljs under det förstnämnda namnet och det andra är namnet på den Amerikanska varianten som jag har. Eftersom det är en import är det inte helt lätt att hitta reservdelar, och eftersom jag är totalt okunnig när det kommer till bilar tänkte jag att nån med bättre kunskap vet? :confused:

Tags:

Svennas
Veteran
Inlägg: 657
Blev medlem: sön dec 30, 2007 2:38 pm
Namn: Danne S
Kör: Kuga PHEV
Ort: Linköping

Inlägg av Svennas »

Min erfarenhet är att det kan skilja på en hel del delar även om de ser lika ut att titta på.
Jag skulle kolla med http://grufmanbil.se och se vad dom säger. Dom har tillgång till Ford amerikanska dokumentation och delar (finns även vissa svenska Fordåterförsäljare som har den amerikanska katalogen).

Användarvisningsbild
Släggmek
Legend
Inlägg: 3641
Blev medlem: ons apr 12, 2006 8:26 am
Namn: Hasse B.
Kör: 1977 Taunus 1.6L Kombi (TC 2), 1982 Taunus 2.0GL Kombi (TC 3)
Ort: Västernorrland

Inlägg av Släggmek »

Funkar inte det så hör med Norrlands Custom i Örnsköldsvik http://www.norrlandscustom.se/ som har ÅF lite varstans och lär även vara mellanhand till några av de andra stora namnen i Sveriges USA-bilssväng. Det de inte har i dataregistren har de ofta i erfarenhetskammaren :kopfkratz och kan vägleda fram till vad som matchar även om numren inte anger det.
"If it jams - force it! If it breaks - it needed replacing anyway!" (sett på verktygslåda :D )

Debatt; av latinets "de battere" - att slå sönder andra talares argument ;)

Skriv svar