Focus kombi 2006 takräckestyp?

Allt om Fords modeller C-MAX, Focus och Kuga.
ålen
Nybörjare
Inlägg: 2
Blev medlem: ons jun 15, 2011 11:49 am
Namn: Ål Apa
Kör: Ford Focus 1.8 FFV kombi 2006
Ort: Stockholm

Focus kombi 2006 takräckestyp?

Inlägg av ålen »

Har just skaffat en Focus kombi 2006 och inser att takräcken inte är lika enkelt som sist jag hade bil. Vad heter den sort jag ska ha till den här och vad är vettigaste alternativen?

Försökte köpa ett par beggade takräcken från en Focus 2007 kombi men de passade inte alls, helt annat fäste. Jag har inte de där små gummilocken man lyfter bort och krafsar bort lite kitt (han som sålde takräckena hade såna på både kombi-2007an och på sin nyare 5-d), jag har inte heller rails som på äldre modellerna.

Jag har istället en öppen metallränna monterad ovanpå plåten längs hela taket, med några mindre öppningar där räckena borde sitta. Har aldrig sett den typen förut, men har inte sett mycket heller. Är det rentav rester från något halvt? Säljaren är svårkontaktad tyvärr.

Tags:

ålen
Nybörjare
Inlägg: 2
Blev medlem: ons jun 15, 2011 11:49 am
Namn: Ål Apa
Kör: Ford Focus 1.8 FFV kombi 2006
Ort: Stockholm

Så här alltså

Inlägg av ålen »

såhär ser det ut alltså. Antar att det dessutom borde sitta något snyggt lock ovanpå rännan när jag inte använder räcken?

Bild

TomasW
Erfaren
Inlägg: 56
Blev medlem: tis maj 05, 2009 4:31 pm
Namn: Tomas Wennerström
Kör: Focus ST
Ort: Uppsala

Inlägg av TomasW »

Bilden verkar inte fungera men står det inget i instruktionsboken om vad det ska vara ?
Annars är ett tips att gå in på Thules hemsida så kan du skriva in vad du har för bil. Jag skulle gissa att det är det som dom kallar för T-spår som du har.

Skriv svar